Jan 25, 2018

Smog - szczególnie niebezpieczny dla dzieci!

Jak chronić najmłodszych przed negatywnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza?

Jak wskazuje raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)[1], dzieci
w większym stopniu niż dorośli są narażone na szkodliwe skutki zanieczyszczonego powietrza. Aby uchronić najmłodszych przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń atmosferycznych, w tym smogu, warto regularnie oczyszczać nosek dziecka, wspomagając naturalną funkcję filtracyjną tego narządu. W pielęgnacji małych nosków sprawdzi się fizjologiczny roztwór soli mineralnych, umożliwiający oczyszczanie nosa w sposób delikatny, a jednocześnie skuteczny.

Według rankingu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów Europy o największym stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu[2]. Tym bardziej alarmujący jest fakt, że przy występowaniu smogu lub w okresach wzrostu stężenia szkodliwych substancji w powietrzu, nasilenie objawów ze strony układu oddechowego pojawia się w pierwszej kolejności u dzieci oraz osób starszych[3].  

Smog – szczególnie groźny dla dzieci

Smog jest wyjątkowo niebezpieczny dla małych dzieci, ponieważ maluchy, które mają jeszcze nie w pełni wykształcony układ oddechowy, charakteryzuje większa w porównaniu z dorosłymi liczba oddechów na minutę. Tym samym, oddychając częściej, w ciągu minuty dzieci przyjmują do dróg oddechowych więcej toksycznych substancji. Ze względu na nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, dzieci są również bardziej podatne na negatywne skutki zdrowotne wynikające
z dostających się do organizmu zanieczyszczeń. Im mniejsze dziecko, tym szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na organizm jest większy - już wdychanie przez kobietę w ciąży toksycznego powietrza może wiązać się z negatywnymi skutkami dla zdrowia malucha. 

Rozwój płuc trwa u dzieci do 6-8 roku życia. Każde narażenie na toksyczne związki zawarte
w powietrzu we wczesnym dzieciństwie może spowodować upośledzony rozwój tkanki płucnej, który oddziałuje na funkcjonowanie układu oddechowego w późniejszym wieku. Jak wykazały badania, ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza u dzieci niekorzystnie wpływa na rozwój tkanki płucnej i może prowadzić do POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) w wieku dorosłym. Długotrwałe działanie toksycznych czynników przyczynia się do powstania raka płuc czy rozedmy płuc”
mówi doktor hab. n. med. Wojciech Feleszko z Kliniki Pulmonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego[4].

Jak chronić dziecko przed smogiem?

Jednym z najważniejszych sposobów ochrony przed szkodliwymi skutkami smogu jest umożliwienie dziecku oddychania przez nos, który stanowi naturalny filtr i pierwszą barierę dla zanieczyszczeń znajdujących się we wdychanym powietrzu. Kluczowe dla usprawnienia funkcji filtracyjnych nosa jest dbanie o jego drożność, a w szczególności regularne oczyszczanie narządu, pozwalające na usuwanie wraz z wydzieliną zanieczyszczeń z wdychanego powietrza.

„Większe cząsteczki zanieczyszczeń powietrza, takie jak cząstki stałe, zawieszają się w śluzie,
a dzięki rzęskom na nabłonku migawkowym, który znajduje się w nosie, są przesuwane do gardła, a tu połykane. Dzięki procesom filtracyjnym zachodzącym w nosie, zanieczyszczenia powietrza w mniejszym stopniu przedostają się do dolnych dróg oddechowych.

Rodzice powinni zrobić wszystko, co możliwe, aby ograniczyć skutki wdychania negatywnych substancji przez dzieci. Szczególnie w okresie największego natężenia smogu, a więc
w miesiącach jesienno-zimowych, należy pamiętać o dbaniu o czyste powietrze w otoczeniu dziecka oraz o odpowiedniej higienie nosa i jego regularnym oczyszczaniu, aby umożliwić dzieciom swobodne oddychanie powietrzem o dobrej jakości”
– dodaje doktor Wojciech Feleszko.

Dobrym rozwiązaniem profilaktycznym jest zastosowanie filtrów przeciwpyłowych w postaci masek lub, w przypadku pomieszczeń zamkniętych, specjalnych urządzeń.

Delikatna higiena i pielęgnacja nosa dziecka

Ogromną pomocą dla rodziców w regularnej higienie nosa niemowląt i dzieci jest dostosowany do potrzeb maluchów specjalny preparat – izotoniczny, fizjologiczny roztwór soli mineralnych, umożliwiający oczyszczanie nosa w sposób delikatny, a jednocześnie skuteczny.

Odpowiedzią na potrzebę regularnego oczyszczania nosa dziecka, w tym w ramach ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza, jest roztwór soli mineralnych Disnemar Baby, opracowany przez firmę Mylan. Fizjologiczny, izotoniczny roztwór w postaci mgiełki pomaga oczyścić nos, usunąć wydzielinę i nagromadzone zanieczyszczenia, nawilżyć śluzówkę, a także zmniejszyć jej obrzęk – na przykład w czasie infekcji. Specjalnie zaprojektowany dozownik – nebulizator mikrodyfuzyjny, dostosowany do anatomii dzieci i niemowląt, posiadający pediatryczną końcówkę, umożliwia bezpieczną aplikację preparatu w formie przyjaznej dla dziecka delikatnej mgiełki. Dzięki swojej unikatowej formule, Disnemar Baby umożliwia higienę nosa, która będzie kojarzyła się dziecku z codziennym nawykiem, a nie przykrym czy nieprzyjemnym przeżyciem.

Disnemar Baby może być aplikowany w każdej pozycji ciała dziecka – stojącej, leżącej czy siedzącej, dzięki czemu zarówno rodzic, jak i dziecko, poczują się bardziej komfortowo podczas codziennej higieny nosa. Disnemar Baby, odpowiedni nawet dla bardzo delikatnej śluzówki nosa, która jest szczególnie podrażniona w okresie natężenia smogu, można stosować u dzieci
i niemowląt już od 1. dnia życia.

„Firma Mylan, zgodnie ze swoją misją „Better Health for a Better World” pragnie wspomagać dzieci i rodziców w codziennej pielęgnacji i ochronie zdrowia przed negatywnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza - w tym przede wszystkim smogu, którego skutki w Polsce tak dotkliwie odczuwamy.

Wierzymy, że dzięki unikatowej, przyjaznej dzieciom formule produktu Disnemar Baby, możemy pozytywnie wpłynąć zarówno na budowanie codziennych pozytywnych nawyków higienicznych, jak i poprawę stanu zdrowia najmłodszych polskich pacjentów. Dzieci, które w sposób szczególny są narażone na szkodliwe oddziaływanie smogu, powinny być otoczone troskliwą pielęgnacją
i ochroną – jesteśmy dumni, że możemy służyć wsparciem w tym zakresie”
mówi Krzysztof Neumann, Dyrektor Marketingu firmy Mylan.

Disnemar Baby:

Disnemar Baby jest fizjologicznym roztworem soli mineralnych – rozpylanym donosowo,
w postaci delikatnej mgiełki. Disnemar Baby może być stosowany w katarze, nieżycie nosa, przesuszeniu śluzówki nawet u bardzo małych dzieci, od 1. dnia życia.

Pediatryczny dozownik rozpyla preparat do postaci rozproszonej delikatnej mgiełki. Dzięki temu aplikacja preparatu nie powoduje dyskomfortu. 

Delikatny jak mgiełka, przyjazny dla nosków. 

Opakowanie: 250 dawek, cena ok 19,99 PLN.
Disnemar Baby, wyrób medyczny 

Mylan Healthcare Sp. z o.o.

Disnemar Baby, wyrób medyczny CE DSN-2017-002
[2] Raport Światowej Organizacji Zdrowia 2016, 
http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2016/air-pollution-rising/en/

[3] M. Kowalska, Relationship between quality of ambient air and respiratory diseases in the Polish population, WIT Transactions on Ecology and the Environment, Air Pollution XXIV, 2016, vol 207:195-202 [artykuł]. https://www.witpress.com/books/978-1-78466-129-8

[4] A. Rurarz, W. Feleszko, Smog: nowe zagrożenie w chorobach układu oddechowego dla dzieci oraz metody unikania skutków – praktycznie. Terapia Rok XXV, NR 11 (358); 23-26Ostatnia aktualizacja  2018-05-14