Poznaj Viatris

Mylan jest teraz częścią Viatris, nowej globalnej firmy farmaceutycznej, której celem jest umożliwienie ludziom zdrowszego życia na każdym jego etapie.

Chociaż strona internetowa Mylan pozostaje na razie aktywna, zachęcamy do odwiedzenia strony Viatris, aby dowiedzieć się więcej o naszym zaangażowaniu w zwiększanie dostępu do wysokiej jakości leków dla pacjentów, kiedykolwiek i gdziekolwiek ich potrzebują.

Jan 25, 2018

Smog - szczególnie niebezpieczny dla dzieci!

Jak chronić najmłodszych przed negatywnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza?

Jak wskazuje raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)[1], dzieci
w większym stopniu niż dorośli są narażone na szkodliwe skutki zanieczyszczonego powietrza. Aby uchronić najmłodszych przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń atmosferycznych, w tym smogu, warto regularnie oczyszczać nosek dziecka, wspomagając naturalną funkcję filtracyjną tego narządu. W pielęgnacji małych nosków sprawdzi się fizjologiczny roztwór soli mineralnych, umożliwiający oczyszczanie nosa w sposób delikatny, a jednocześnie skuteczny.

Według rankingu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów Europy o największym stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu[2]. Tym bardziej alarmujący jest fakt, że przy występowaniu smogu lub w okresach wzrostu stężenia szkodliwych substancji w powietrzu, nasilenie objawów ze strony układu oddechowego pojawia się w pierwszej kolejności u dzieci oraz osób starszych[3].  

Smog – szczególnie groźny dla dzieci

Smog jest wyjątkowo niebezpieczny dla małych dzieci, ponieważ maluchy, które mają jeszcze nie w pełni wykształcony układ oddechowy, charakteryzuje większa w porównaniu z dorosłymi liczba oddechów na minutę. Tym samym, oddychając częściej, w ciągu minuty dzieci przyjmują do dróg oddechowych więcej toksycznych substancji. Ze względu na nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, dzieci są również bardziej podatne na negatywne skutki zdrowotne wynikające
z dostających się do organizmu zanieczyszczeń. Im mniejsze dziecko, tym szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na organizm jest większy - już wdychanie przez kobietę w ciąży toksycznego powietrza może wiązać się z negatywnymi skutkami dla zdrowia malucha. 

Rozwój płuc trwa u dzieci do 6-8 roku życia. Każde narażenie na toksyczne związki zawarte
w powietrzu we wczesnym dzieciństwie może spowodować upośledzony rozwój tkanki płucnej, który oddziałuje na funkcjonowanie układu oddechowego w późniejszym wieku. Jak wykazały badania, ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza u dzieci niekorzystnie wpływa na rozwój tkanki płucnej i może prowadzić do POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) w wieku dorosłym. Długotrwałe działanie toksycznych czynników przyczynia się do powstania raka płuc czy rozedmy płuc”
mówi doktor hab. n. med. Wojciech Feleszko z Kliniki Pulmonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego[4].

Jak chronić dziecko przed smogiem?

Jednym z najważniejszych sposobów ochrony przed szkodliwymi skutkami smogu jest umożliwienie dziecku oddychania przez nos, który stanowi naturalny filtr i pierwszą barierę dla zanieczyszczeń znajdujących się we wdychanym powietrzu. Kluczowe dla usprawnienia funkcji filtracyjnych nosa jest dbanie o jego drożność, a w szczególności regularne oczyszczanie narządu, pozwalające na usuwanie wraz z wydzieliną zanieczyszczeń z wdychanego powietrza.

„Większe cząsteczki zanieczyszczeń powietrza, takie jak cząstki stałe, zawieszają się w śluzie,
a dzięki rzęskom na nabłonku migawkowym, który znajduje się w nosie, są przesuwane do gardła, a tu połykane. Dzięki procesom filtracyjnym zachodzącym w nosie, zanieczyszczenia powietrza w mniejszym stopniu przedostają się do dolnych dróg oddechowych.

Rodzice powinni zrobić wszystko, co możliwe, aby ograniczyć skutki wdychania negatywnych substancji przez dzieci. Szczególnie w okresie największego natężenia smogu, a więc
w miesiącach jesienno-zimowych, należy pamiętać o dbaniu o czyste powietrze w otoczeniu dziecka oraz o odpowiedniej higienie nosa i jego regularnym oczyszczaniu, aby umożliwić dzieciom swobodne oddychanie powietrzem o dobrej jakości”
– dodaje doktor Wojciech Feleszko.

Dobrym rozwiązaniem profilaktycznym jest zastosowanie filtrów przeciwpyłowych w postaci masek lub, w przypadku pomieszczeń zamkniętych, specjalnych urządzeń.

Delikatna higiena i pielęgnacja nosa dziecka

Ogromną pomocą dla rodziców w regularnej higienie nosa niemowląt i dzieci jest dostosowany do potrzeb maluchów specjalny preparat – izotoniczny, fizjologiczny roztwór soli mineralnych, umożliwiający oczyszczanie nosa w sposób delikatny, a jednocześnie skuteczny.

Odpowiedzią na potrzebę regularnego oczyszczania nosa dziecka, w tym w ramach ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza, jest roztwór soli mineralnych Disnemar Baby, opracowany przez firmę Mylan. Fizjologiczny, izotoniczny roztwór w postaci mgiełki pomaga oczyścić nos, usunąć wydzielinę i nagromadzone zanieczyszczenia, nawilżyć śluzówkę, a także zmniejszyć jej obrzęk – na przykład w czasie infekcji. Specjalnie zaprojektowany dozownik – nebulizator mikrodyfuzyjny, dostosowany do anatomii dzieci i niemowląt, posiadający pediatryczną końcówkę, umożliwia bezpieczną aplikację preparatu w formie przyjaznej dla dziecka delikatnej mgiełki. Dzięki swojej unikatowej formule, Disnemar Baby umożliwia higienę nosa, która będzie kojarzyła się dziecku z codziennym nawykiem, a nie przykrym czy nieprzyjemnym przeżyciem.

Disnemar Baby może być aplikowany w każdej pozycji ciała dziecka – stojącej, leżącej czy siedzącej, dzięki czemu zarówno rodzic, jak i dziecko, poczują się bardziej komfortowo podczas codziennej higieny nosa. Disnemar Baby, odpowiedni nawet dla bardzo delikatnej śluzówki nosa, która jest szczególnie podrażniona w okresie natężenia smogu, można stosować u dzieci
i niemowląt już od 1. dnia życia.

„Firma Mylan, zgodnie ze swoją misją „Better Health for a Better World” pragnie wspomagać dzieci i rodziców w codziennej pielęgnacji i ochronie zdrowia przed negatywnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza - w tym przede wszystkim smogu, którego skutki w Polsce tak dotkliwie odczuwamy.

Wierzymy, że dzięki unikatowej, przyjaznej dzieciom formule produktu Disnemar Baby, możemy pozytywnie wpłynąć zarówno na budowanie codziennych pozytywnych nawyków higienicznych, jak i poprawę stanu zdrowia najmłodszych polskich pacjentów. Dzieci, które w sposób szczególny są narażone na szkodliwe oddziaływanie smogu, powinny być otoczone troskliwą pielęgnacją
i ochroną – jesteśmy dumni, że możemy służyć wsparciem w tym zakresie”
mówi Krzysztof Neumann, Dyrektor Marketingu firmy Mylan.

Disnemar Baby:

Disnemar Baby jest fizjologicznym roztworem soli mineralnych – rozpylanym donosowo,
w postaci delikatnej mgiełki. Disnemar Baby może być stosowany w katarze, nieżycie nosa, przesuszeniu śluzówki nawet u bardzo małych dzieci, od 1. dnia życia.

Pediatryczny dozownik rozpyla preparat do postaci rozproszonej delikatnej mgiełki. Dzięki temu aplikacja preparatu nie powoduje dyskomfortu. 

Delikatny jak mgiełka, przyjazny dla nosków. 

Opakowanie: 250 dawek, cena ok 19,99 PLN.
Disnemar Baby, wyrób medyczny 

Mylan Healthcare Sp. z o.o.

Disnemar Baby, wyrób medyczny CE DSN-2017-002
[2] Raport Światowej Organizacji Zdrowia 2016, 
http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2016/air-pollution-rising/en/

[3] M. Kowalska, Relationship between quality of ambient air and respiratory diseases in the Polish population, WIT Transactions on Ecology and the Environment, Air Pollution XXIV, 2016, vol 207:195-202 [artykuł]. https://www.witpress.com/books/978-1-78466-129-8

[4] A. Rurarz, W. Feleszko, Smog: nowe zagrożenie w chorobach układu oddechowego dla dzieci oraz metody unikania skutków – praktycznie. Terapia Rok XXV, NR 11 (358); 23-26Ostatnia aktualizacja  2021-11-12